Millaista leirikoulussa on?

#
min. lukuaika

Lasten uutiset vieraili helimkuussa Suomenlinnan leirikoulussa.

https://www.youtube.com/watch?v=WqFcDRsyeKU

Konalan ala-asteen kutos-luokan oppilaat kertovat millaista leirikoulussa on ja miten he keräsivät rahaa sinne pääsemiseksi. Eipä tarvitse enempää korostaa, miten tärkeää ja hyödyllistä koko leirikouluprojektin kannalta on, että lapset pääsevät itse osallistumaan sen järjestämiseen ja varainkeruuseen. Kutoset kertoivat myös miten ihanaa on päästä vielä yhdessä leirille ennen kuin porukka hajoaa yläasteelle.


Ja kuten videossa huomaatte, leirikouluun voin hyvin lähteä talvella -silloin on rauhallisempaa ja leirikeskuksissa myöskin edullisempaa.

Suomen leirikouluyhdistys on tehnyt töitä ulkona oppimisen puolesta jo vuodesta 1975. Työ lasten yhdenvertaisten oikeuksien puolesta leirikouluun jatkuu!

Jaa tämä julkaisu
sly-staging.webflow.io/blogi/millaista-leirikoulussa-on
Kopioi linkki

Liittyvät julkaisut